Dla każdego wymagania znajdzie się odpowiednia prostownica
.Blacha jest wykorzystywana w wielu różnych branżach. Czy to producenci maszyn budowlanych, przetwórcy stali nierdzewnej i metali szlachetnych, czy producenci kontraktowi z wykrawarkami laserowymi lub specjaliści od cięcia płomieniowego - wszyscy oni pracują z blachą na co dzień i polegają na elementach, które są tak płaskie, jak to tylko możliwe. W szczególności producenci kontraktowi pracują z asortymentem produktów, który zazwyczaj jest trudny do zaplanowania. Blacha, którą przetwarzają, ma zazwyczaj bardzo zróżnicowany charakter, co oznacza, że prostownica do blachy musi spełniać bardzo indywidualne wymagania. Aby pracować w sposób efektywny czasowo i kosztowo dla wszystkich wymagań, kluczowe jest poznanie następujących pięciu kryteriów wyboru prostownicy do blachy:
1. dlaczego chcesz prostować blachy?
Niewyprostowane arkusze prowadzą do błędów kątowych w dalszych procesach, takich jak składanie lub gięcie. Zwiększa to koszty przeróbek i ilość odpadów. Przygotowanie do spawania niewyprostowanego materiału jest również bardzo czasochłonne. Gdy stosowane są roboty spawalnicze, niezawodność procesu spada, a czas spawania wydłuża się. Prowadzi to do wyższych kosztów procesu i zwiększonej ekspozycji na ciepło. Wpływ ciepła z kolei powoduje naprężenia w materiale, a cały spawany zespół ulega deformacji. Prowadzi to również do nowości w pracy, dłuższych czasów przepustowości w produkcji i nieefektywnych procesów roboczych.
Prostownica do blach może temu zapobiec. Wykorzystuje ona mechaniczny proces wyrównywania rolkowego, aby znacznie zmniejszyć nierówności w materiale wyrównującym. Proces ten jest szczególnie odpowiedni do szybkiego i łatwego prostowania blachy, ponieważ nie tylko zmniejsza nierówności, ale także naprężenia w blasze spowodowane zginaniem i przeciwgięciem. Zautomatyzowane procesy prostowania stanowią zatem istotną zaletę. Wykorzystując znormalizowane i zautomatyzowane procesy, proces prostowania rolkowego gwarantuje niezmiennie wysoką jakość, w tym przewidywalne wyniki końcowe.
Najbardziej oczywistym powodem prostowania jest płaskość arkuszy. Ale nie tylko wtedy, gdy wymaga tego sam element, ale także dlatego, że doceniają to osoby odpowiedzialne za kolejne procesy. Na przykład spawacz lub człowiek przy prasie krawędziowej. Ponadto większość firm chce polegać na znormalizowanych i możliwych do zaplanowania procesach dalszej obróbki detali. Są one zatem zależne od płynnej dalszej obróbki blachy.
Decydującym czynnikiem przy wyborze maszyny do wyrównywania jest zatem to, które procesy klient chce usprawnić i co ma nadzieję osiągnąć poprzez wyrównywanie swoich arkuszy. Ich plany są wytyczną dla tego, jak maszyna do wyrównywania powinna być zaprojektowana i które opcje maszyny mają sens.Jest to widoczne na przykład w spawalnictwie. Udowodniły to konkretne przeliczenia: Czas wymagany do montażu zespołu spawalniczego jest drastycznie skrócony, gdy dostępne są wyprostowane arkusze. Zespół spawany jest również bardziej dokładny wymiarowo i nie ma potrzeby jego przerabiania. Prostowane blachy są zatem niezbędne dla wydajności procesów roboczych. Z tego powodu wymagania spawacza lub robota spawalniczego powinny być zawsze uwzględniane jako kryterium przy wyborze prostownicy do blach. Tylko w ten sposób firma może zapewnić najlepsze możliwe wyniki.
2. jaki jest mój najważniejszy obszar zastosowania?
Aby znaleźć odpowiednią prostownicę do blachy, dostawca prostownicy musi odpowiedzieć na trzy pytania:
- Kim są główni klienci (również wewnętrzni)?
- Jaki zakres części blaszanych jest głównie przetwarzany?
- Jak duża musi być maszyna?
- Jakie kryteria są ustalone dla blachy?
Wybierając odpowiednią maszynę do wyrównywania blachy, ważne jest, aby jasno określić, jakie aspekty powinna ona obejmować. Czy powinna obejmować tylko niewielki zakres zadań, ale robić to szczególnie dobrze i wydajnie? Czy też przede wszystkim powinna być w stanie elastycznie dostosować się do dużej liczby komponentów i ich wymagań - nawet jeśli będziesz musiał zrezygnować z jednego lub dwóch dodatkowych zadań maszyny?
Ważne jest również, aby używana maszyna do wyrównywania rolek do blachy miała określone właściwości. Standardowe cechy nowoczesnych precyzyjnych niwelatorów obejmują dziś konstrukcję blokową jednostki niwelującej, prawidłowy rozstaw i podparcie rolek, a także liczbę i średnicę rolek niwelujących. Im większa średnica rolek, tym większy obszar wyrównywania. Aby spełnić wysokie wymagania dotyczące równości, niezwykle ważne są małe walce prostujące i małe odległości między nimi. Ponadto, rolki wyrównujące powinny być bardzo dobrze podparte, aby blacha była zwijana w sposób ciągły, a tym samym nie miała szans na wyłamanie i zwijanie się między poszczególnymi rolkami. W zależności od wymagań blachy, w grę wchodzą różne konstrukcje maszyn, np. rolki pośrednie, aby uniknąć ewentualnych śladów na blasze. Dodatkowe opcje mogą być ważne podczas prostowania materiałów wrażliwych na powierzchnię lub jeśli chcesz uniknąć deformacji na krawędziach części.
Wskazówka:
Powinieneś naprawdę skoncentrować się na głównym obszarze zastosowania lub głównych kryteriach zgodnie z zasadą 80-20. Na tej podstawie można następnie rozważyć wszelkie inne możliwe zastosowania.
3 Dowód na to, że pudding jest w jedzeniu? Nawet z maszyną do poziomowania blachy?
Blacha oferuje dużą swobodę w zakresie swoich właściwości. Należy o tym pamiętać przy wyborze maszyny do wyrównywania blachy. Aby mieć jasność co do wyników poziomowania i jego zalet, zaleca się przeprowadzenie testu w celu określenia, które wady blachy są łatwe do wyeliminowania, a które faktycznie powodują trudności. Używając własnej blachy, często szybko staje się jasne, co oznacza płaskość, "bez naprężeń", wrażliwość powierzchni lub "wrażliwe krawędzie blachy". Pytania, które stają się jaśniejsze równie szybko po teście poziomowania, to na przykład:
- Jak wyprostowane arkusze wpływają na dalszą obróbkę?
- Czy mam wymierne oszczędności, np. podczas krawędziowania lub spawania?
- Jak szybko mogę osiągnąć pożądany rezultat?
- Jak łatwa w obsłudze jest maszyna?
- Jakie punkty mogłem przeoczyć, myśląc o poziomowaniu?
- ...
Test prostowania może nie być pierwszym krokiem, ale często jest decydującym w procesie wyboru maszyny.
4. W jaki sposób maszyna do wyrównywania blachy powinna być zintegrowana z innymi procesami?
Wydajne przepływy pracy wynikają z płynnej interakcji wszystkich procesów w firmie. Dlatego też, wybierając maszynę do prostowania blach, należy również wziąć pod uwagę etapy pracy poprzedzające i następujące po niej. Powodem tego jest fakt, że obróbka blachy (tj. podnoszenie, obracanie, przenoszenie, obracanie, usuwanie itp.) często zajmuje więcej czasu niż jej prostowanie. W związku z tym obowiązuje następująca zasada: w zależności od zakresu części, wykorzystania mocy produkcyjnych lub układu produkcji określa się najlepszy sposób osadzenia maszyny w procesach - czy jest ona połączona, czy samodzielna, czy też części są podawane za pomocą robotów, innych urządzeń podnoszących lub po prostu ręcznie.
Automatyzacja i robotyka w szczególności umożliwiają dziś wydajniejszą pracę, nawet w przypadku mniejszych ilości. Najnowsze maszyny do wyrównywania blach mogą przyspieszyć wyrównywanie za pomocą sieci, zmniejszyć koszty jednostkowe i sprawić, że procesy będą bardziej efektywne od podstaw. Każdy, kto jest zależny od maksymalnej elastyczności, taki jak firmy zajmujące się cięciem laserowym lub płomieniowym, ma również decydujące zalety dzięki maszynom do poziomowania wspomaganym robotami: Nowe rozwiązania robotyczne z tak zwaną technologią wizyjną mogą niezależnie rozpoznawać części. Zmniejsza to krytyczną liczbę wielkości partii, przy których automatyzacja się opłaca.
5. łatwość użytkowania jest istotna
Wybierając maszynę do wyrównywania blach, zawsze zwracaj uwagę na łatwość obsługi. Nawet jeśli chodzi na przykład o konserwację. System szybkiej wymiany rolek wyrównujących i rolek podporowych znacznie ułatwia i przyspiesza czyszczenie.
Jeśli postępujesz zgodnie z tym artykułem na blogu (1-4) przy wyborze maszyny, świadomie lub podświadomie rozważyłeś już wiele punktów, które pomogą Ci również w łatwej obsłudze maszyny. Podawanie blokowe, sterowanie hydrauliczne lub dobre podparcie maszyny umożliwiają przede wszystkim prostą obsługę maszyny. Na przykład, operator maszyny musi dokonać tylko dwóch ustawień na maszynie z podawaniem blokowym. Zmniejsza to wysiłek i naukę obsługi maszyny do minimum.
Kolejnym przykładem zaufania operatora do maszyny jest optymalne zabezpieczenie maszyny do wyrównywania blachy przed uszkodzeniami. Najbardziej niezawodną metodą prostowania maszyn jest hydraulika. Ponieważ jeśli operator wie, że może prowadzić maszynę na granicy swoich możliwości bez obaw, uzyska również najlepsze wyniki z maszyny.
Intuicyjny interfejs człowiek-maszyna jest dziś koniecznością. Nowoczesne systemy sterowania mają oczywiście zintegrowane pomoce operacyjne, pamięci narzędzi, skanery kodów kreskowych i harmonogramy konserwacji. W wielu przypadkach zintegrowany system sugestii ustawień maszyny pozwala nawet na autonomiczne procesy prostowania z wykorzystaniem robotów.
Kryterium, które nie powinno być pomijane przy wyborze odpowiedniej prostownicy do blach jest również kwestia szkolenia. Dobrze wyszkoleni operatorzy szybko zwracają się w postaci większej niezawodności procesu. Kompetentny producent powinien zatem oferować kursy szkoleniowe i seminaria w ramach wsparcia na miejscu. Ogólnie rzecz biorąc, ważne jest, aby dostawca maszyn oferował wsparcie i pomoc przez cały cykl życia nowego systemu, aż do wsparcia produkcji. Szybka i niezawodna obsługa ma kluczowe znaczenie w branży produkcyjnej, ponieważ zapewnia maksymalną dostępność. Sprawdź, czy na przykład oferowana jest usługa 24-godzinna i czy obejmuje ona wsparcie na miejscu w zakresie napraw maszyn, dostaw części zamiennych lub konserwacji.